Akcesoria i asekuracja do alpinistyki

Karabinki stanowią podstawę wyposażenia asekuracyjnego wspinacza. Za ich pośrednictwem wspinamy się do położeń asekuracyjnych, mocujemy ekwipunek do uprzęży oraz spinamy rozmaite jego detale ze sobą. Karabinki realizuje się ze stali, tytanu bądź stopu aluminium.

Mogą być przeważnie bądź też zakręcane co chroni zamek przed niepożądanym wprostem. Istnieje duża ilość modeli różniących się kształtem, ciężarem, parametrami wytrzymałościowymi i sposobem zabezpieczania zamka. Najpopularniejsze kształty to owale, trapezowate, gruszkowate, z wygiętymi zamkami ułatwiające wpinanie do punktów przelotowych oraz inne.

Najwyższa wytrzymałość mają karabinki wzdłuż swej osi przedłużonej i tak należy je wpinać. Solidny karabinek powinien przenosić w tej osi obciążenie takie jak siła zrywająca liny, najsłabszą cząstką karabinka jest zamek i z tego powodu oczywiście zamek najczęściej będący w stanie wziąć na siebie dopracowaną konstrukcję. Względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, by kupować wyłącznie takie karabinki, które mają atest. Pętle umożliwiają asekuracje z nadających się elementów.

Chwilowo najpowszechniejszymi wykorzystywanymi przyrządami asekuracyjnymi są płytki i pochodne od nich kubki asekuracyjne, więcej o nich na stronie http://www.alpinistyka.pl/wyprawy/. Płytki zrobione są ze stopu aluminium są w stanie mieć przeróżne kształty, niemniej jednak w większości wypadków są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeżeli mamy linie pojedynczą, to wsuwamy ja wyłącznie do indywidualnego jednego z otworów.

Wsuwa się bardzo krótko odcinek liny, który już po drugiej stronie płytki trzeba wpiąć do zakręcanego koniecznie karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka ma okazję być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, jakie jest bardzo pożytecznym udoskonaleniem, i w cienka pętelkę, którą asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed nadmiernie dalekim przesunięciem się płytki na linie. Przyrządem nadal stosowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, lecz wraz z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej znacznie maleje. Produkowane są również bardziej zagmatwane przyrządy służące do asekuracji, pozytywem takich urządzeń jest to, iż lina jest mechanicznie blokowana.

Dodaj komentarz