Czym jest i jak działa ubezpieczenie AC?

W naszym państwie są dwa główne typy ubezpieczenia wehikułów mechanicznych, jakie mają obowiązującą rejestrację – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, nazywane w skrócie zabezpieczeniem OC oraz ubezpieczenie pojazdu autocasco, oznaczane popularnie zabezpieczeniem AC. To pierwsze ubezpieczenie jest całkiem obowiązkowe, obowiązek ten powstaje w momencie, kiedy samochód pozostaje zarejestrowany – nawet jednodniowe spóźnienie w wykupieniu ubezpieczenia OC podlega karze, a w sytuacji, kiedy tak właściwie pojazd nie będzie miał takiego zabezpieczenia powyżej 14 dni od chwili jego rejestracji, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży karę na właściciela takiego pojazdu w wielkości 750 euro – bezsprzecznie po przeliczeniu kary na nasze miejscowe złotówki.

Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie AC, to nie jest ono obligatoryjne, za to wielu kierowców, zwłaszcza nowszych wehikułów, wykupuje takie ubezpieczenie, albowiem ma ono o wiele szerszy zakres aniżeli ubezpieczenie OC, gwarantuje posiadaczowi danego pojazdu ubezpieczenia oraz odszkodowania w niezmiernie przeróżnych sytuacjach, niezależnie od tego, czy dowodzący danym samochodem jest sprawcą kolizji czy wypadku drogowego. To ubezpieczenie chroni dobro, jakim jest pojazd mechaniczny, w niezwykle szerokim zakresie, bowiem ubezpieczenie OC nie funkcjonuje w odniesieniu do sprawcy zdarzenia drogowego – ma okazję on nawet w wyniku wypadku rozbić własny pojazd w każdym calu i nie dostanie najmniejszego odszkodowania, a dodatkowo utraci zniżki, jakie do chwili obecnej posiadał zawierając ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie autocasco zapewnia wypłatę odszkodowania w wielu wypadkach, czy to będzie spalenie się pojazdu, jego uszkodzenie w wyniku włamania, przywłaszczenie pojazdu, a w takim razie jego utrata. Tak wiec w sytuacji, kiedy posiadamy oryginalny samochód, obawiamy się, że może on pozostać skradziony czy też także uszkodzony w inny sposób, a w dodatku nie trzymamy go w garażu, lecz pod tak zwaną chmurką, warto jest wykupić takie zabezpieczenie, by posiadać spokojniejszy sen. W niektórych wypadkach to nawet musimy wykupić ubezpieczenie AC, jeśli na przykład kupujemy dane auto za kredyt samochodowy uzyskany w banku.

Dodaj komentarz