Dbanie o koty i psy – wsparcie dla pupili

W współczesnych czasach coraz częściej wolno spotkać się z informacjami o tym, że jakieś zwierzę, z reguły pies lub kot, zostało porzucone przez dotychczasowego właściciela. W większości przypadków zwierzęta te trafiają do schronień dla bezdomnych zwierząt. To smutne miejsca te nie proponują zbyt porządnych warunków.

Przeważnie przebywające tam zwierzęta są niedożywione, trzymane są w niezbyt praktycznych i przepełnionych pomieszczeniach. Najczęściej pracujący tam wolontariusze nadzwyczaj starają się umilić biednym zwierzakom życie. Nie jest to jednak proste, kiedy brakuje funduszy na podstawowe potrzeby. Wskutek tego z olbrzymią radością przyjmowane są tam nawet najmniejsze dary. Może to być cena kota balijskiego, stara pościel, koce, zabawki dla zwierząt.

Jeżeli jednak ktoś pragnie, by ofiarowana przez niego pomoc była naprawdę odpowiednia, powinien poprzednio skontaktować się z wybranym schroniskiem, żeby dowiedzieć się, czego w najwyższym stopniu tam potrzeba. To naturalnie dzięki temu zyska pewność, że jego pomoc okaże się w rzeczywistości odpowiednia i wprost pożądana. Na ulicach wielu krajowych miast aż roi się od bezdomnych kotów.

Na szczęście nie brakuje także ludzi o odpowiednich sercach, którzy z przyjemnością przyjmują te biedne czworonogi pod swoje dachy. Niektórzy jednak mogą dojść do wniosku, że koty są po prostu niewdzięczne, bo po paru dniach najzwyczajniej w świecie uciekają z domu swojego oryginalnego pana. Trzeba jednak nie zapominać o tym, że przekonanie do siebie kota, który jakkolwiek z natury jest zwierzęciem nieufnym, pod żadnym pozorem nie jest proste. Wobec tego takie oswajanie nowego kota powinno przebiegać stopniowo. Na początku może wspomóc sucha karma dla kota.

Można na przykład przed drzwiami domu wystawić miskę, do której będzie się sypać karmę oraz ja zostawiać. Kot, jaki przez kilka dni będzie powracał i za każdym wraz odnajdzie miskę całkowitą, zacznie ufać, że oryginalny właściciel będzie dla niego wyśmienity. W następnej kolejności wolno wpuszczać kota na parę chwil do mieszkania, jednakże umożliwiać mu wyjście za każdym wspólnie, kiedy będzie tego pragnął. W ten sposób zwierzę zyska pewność, że w tym mieszkaniu nikt nie będzie mu zagrażał.

Komentarze do tej publikacji:

Dodaj komentarz