Dom z piwnicą lub bez – wykonanie wylewek

W tradycji lokalnej panuje przekonanie, że prawdziwy, solidny dom to taki, który jest wykonany w technologii murowanej – dopiero w minionych latach nieco zmienia się to przekonanie (u niektórych) oraz stopniowo coraz to więcej domów powstaje w technologii drewnianej. Większość również z nas uważa, że prawdziwy dom ma obowiązek posiadać piwnice – takie przekonanie dominuje przynajmniej w gigantycznej znacznej większości osób średniego oraz starszego pokolenia, młodzi ludzie niekoniecznie już tak uważają. Wskutek tego też decydując się na budowę domu wypada podjąć strategiczną decyzję – czy budować dom schematycznym, z podpiwniczeniem, ewentualnie po części podpiwniczony, lub także wybrać opcję domu ustawionego na gruncie, beż żadnej piwnicy. Jest to znacząca sprawa już na wstępie, kiedy przeglądamy przeróżne projekty domów, albowiem już wtedy powinniśmy wiedzieć, który projekt wybrać, aby było w nim jak bynajmniej przeróbek i zmian, w wielu przypadkach wymagających poniesienia akcesoryjnych kosztów.

Dom z podpiwniczeniem to będzie z pewnością wartościową opcją w sytuacji, kiedy do dyspozycji posiadamy relatywnie niewielka działkę budowlaną, wtenczas najmniejsza nawet powierzchnia powinna być gruntownie, z rozmysłem zagospodarowana – w owym czasie wolno zainwestować w wylewki anhydrytowe cena. Konstrukcja domu w tej opcji zezwala na przykład na umieszczenie na poziomie piwnicy garażu, co zaoszczędzi miejsca na posesji, a co więcej mogą być tam zlokalizowane pokoje gospodarcze, kotłownia, a nawet takie pomieszczenia gospodarcze jak pralnia, suszarnia lub siłownia – będzie to idealne wykorzystanie pomocniczej powierzchni.

Niemniej jednak w sytuacji, kiedy tak właściwie mamy dużą posesje, korzystnym rozwiązaniem będzie podjecie decyzji o budowy domu na gruncie. Takie wyjście jest z pewnością sporo tańsze, bo wybudowanie piwnicy podwyższa koszt budowy mieszkania, jeśli powiadamy o stanie surowym, nawet do 30 procent, a to może okazać się kwota niebagatelna. Ponadto koszt ten ma prawo być jeszcze znacznie większy, jeśli okaże się, że działka wybrana pod budowę domu ma bardzo niski poziom wód gruntowych, wtedy dom musi być budowany w technologii tak zwanej wanny, co oczywiście zwiększy na dodatek koszt jego podpiwniczenia.

Dodaj komentarz