Ekologiczna uprawa warzyw – którą ochronę zastsować?

W związku z tym, że sposób masowej uprawy ziemi nie sprawdza się, bo towary spożywcze oraz jarzyny stają się coraz bardziej zatruwane przeróżnymi chemikaliami, do głosu rozpoczyna docierać ekologia. Jest aktualnie coraz to więcej takich gospodarstw, w jakich pielęgnuje się uprawy z wykorzystaniem tylko prawdziwych nawozów oraz kompostu. Możemy sami zresztą przekonać się o tym każdego dnia, iż ekologia staje się coraz ważniejsza oraz bez ustanku zyskuje na sile, o czym może świadczyć chociażby zwiększająca się ilość punktów sprzedaży ekologicznych. W takich miejscach odnajdziemy na półkach tylko produkty, jakie będą oznaczone szczególnymi certyfikatami, potwierdzającymi ekologiczną hodowle upraw, z których powstały poszczególne produkty spożywcze oraz jarzyny, w tym pomidory.

Niemniej jednak jak będziemy w stanie zauważyć, żeby dany produkt był w stanie uzyskać taki certyfikat, gospodarstwo, uprawy, z jakich będzie on wykonany, muszą być odpowiednio hodowane, wedle ścisłych norm. Z tego także powodu, nie każdy, kto będzie pragnął pielęgnować ekologicznie warzywa i owoce, będzie mógł nadać swoim zbiorom taki certyfikat. Tu jednak, jeżeli będziemy szukać takich produktów, należałoby zwracać szczególną uwagę na to, czy będą one mieć taki właśnie znaczek kontroli jakości.

Rzecz jasna hodując ekologicznie uprawy, wypada w całości zapomnieć o stosowaniu jakichkolwiek syntetycznych środków, czy metod uprawy, zastępując je naturalnymi odpowiednikami – w przypadku uprawy pomidorów sprawdza się wirus pepino, biologiczna, wydajna ochrona upraw dla Eko-gospodarstw. Do tego znaczącą rolę będzie odgrywać stosowanie płodozmianu, pomimo tego, że jest to rozwiązanie bardzo drogie. Kojarzy się bo z ograniczonym miejscem na uprawę wskazanego rodzaju warzyw. Ta metoda polega na tym, aby poletko pozostało podzielone na co najmniej dwa obszary, w jakim miejscu na jednym będzie uprawiane jeden rodzaj warzywa, a na drugim inny, a po sezonie, dwóch, nadejdzie zmiana. Ekologiczna uprawa będzie traktować każdego aspektu hodowli, w tym również urządzeń, które będą używane do przygotowywania ziemi, lub do zbiorów.

Dodaj komentarz