Konstrukcja oraz klasyfikacja kas fiskalnych

Strefa Wiedzy to kategoria na witrynie online POSNET POLSKA S.A., w której umieszczony jest dodatkowy artykuł poświęcony budowie i klasyfikacji kas fiskalnych. Dostępne na rynku kasy fiskalne są złożone z: klawiatury, wyświetlacza, drukarki a także modułu fiskalnego. Moduł fiskalny to najważniejszy podzespół wszystkich kas fiskalnych. Ten układ elektroniczny dysponuje nieusuwalną pamięcią, w jakiej zapisywane są wszystkie informacje o transakcjach wykonywanych na kasie. Pamięć kasy fiskalnej zapisuje listę wszystkich towarów oraz usług, jakie są dostępne w konkretnym zakładzie.

W pamięci modułu fiskalnego zapisywane są również: kod kreskowy, cena, stawka podatku VAT dla określonych towarów. W czasie transakcji wystarczy, że sprzedawca poda kod towaru, a oprogramowanie kasy wyszuka w bazie danych inne informacje na jego temat. Po zatwierdzeniu dystrybucji kasa drukuje paragon. Pamięć modułu fiskalnego szacowana jest na około pięć lat codziennej pracy określonej kasy fiskalnej. Moduł chroniony jest plombą na obudowie kasy, jaką może usunąć jedynie obsługa serwisu. Co 2 lata wszystkie kasy fiskalne muszą przechodzić przez obowiązkowy przegląd techniczny, jaki odnotowany jest w książce serwisowej kasy. Kasy fiskalne podzielone są na: małe, średniej wielkości oraz systemowe.

Każdy przedsiębiorca sam podejmuje decyzję o tym, jakiego rodzaju kasa będzie najbardziej dostosowana do jego firmy. kasoterminal to urządzenia spełniające wiele funkcji, wobec czego opłaca się dowiedzieć się, jakie modele będą dopasowane do wykazanego modelu działania. We wspomnianym tekście można zapoznać się z najważniejszymi szczegółami. Abstrahując od modelu, każda kasa fiskalna potrzebna jest do dokonywania zsumowań z systemem fiskalnym. Dostępne na rynku kasy fiskalne, które dopuszczone są do obiegu muszą mieć homologację, a więc certyfikat wskazujący na zbieżność urządzenia z obowiązującymi przepisami administracyjnymi oraz wymaganiami technicznymi. Jest on wydawany przez Główny Urząd Miar. Natomiast, przynależenie do ewidencji na kasie fiskalnej w trybie fiskalnym dookreśla fiskalizacja.

Dodaj komentarz