Ukąszenie przez kleszcza – jak się przed nim chronić?

Kleszcze, należące do gatunku pajęczaków, o budowie roztoczy, są pasożytniczymi organizmami, dla których krew żywiciela jest pokarmem, przyjmowanym po ulokowaniu się na jego skórze. Kleszcze, występujące w Polsce w blisko dwudziestu odmianach, należą głównie do kleszczy twardych, posiadają osiem odnóży oraz umiejętność nacięcia skóry. Dzięki substancji znieczulającej, zawartej w ich ślinie, ich kłucie nie jest wyczuwalne. Kleszcze wbijają w skórę żądło, którym przez kilka godzin po wkłuciu sączą krew żywiciela.

Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Po wkłuciu kleszcza (najczęściej w miejscach zgięć, na udach lub w okolicy uszu) należy usunąć go za pomocą pęsety i wykonać badanie genetyczne osobnika. Badanie DNA kleszcza pozwoli w ciągu kilkudziesięciu godzin określić, czy jest on nosicielem chorób, co w przypadku zakażenia jest niezwykle istotne. I szybciej można leczyć choroby odkleszczowe, tym mniejsze ryzyko groźnych następstw. Jeżeli po ukąszeniu, w miejscu wkłucia kleszcza pojawia się rumień, należy udać się do lekarza, celem doboru antybiotykoterapii.

Kleszcze są nosicielami chorób wirusowych oraz bakteryjnych, dlatego w przypadku ukąszenia warto przeprowadzić badanie, określające czy dany osobnik jest zagrożeniem. W Łodzi takie badanie można przeprowadzić poprzez zamówienie na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/badanie-kleszcza-lodz/ Wysoka skuteczność i szybkość prowadzonych badań minimalizuje ryzyko rozwoju choroby.

Jak minimalizować ryzyko ukąszenia kleszcza? 

Niewielkie pajęczaki występują najczęściej w niskich warstwach roślinnych, na łąkach, w lasach, w parkach. Sezon na kleszcze rozpoczyna się, gdy temperatura wzrasta powyżej 7 ºC, czyli najczęściej wiosną. Jeśli zimy nie są mroźne, sezon na kleszcze może trwać przez cały rok, dlatego konieczny jest rozsądek w korzystaniu z przyrodniczych atrakcji. Warto osłaniać ciało długimi spodniami i rękawami. Preparaty na komary wspomagają ochronę przed kleszczami. Na jasnych ubraniach łatwiej zauważyć nieproszonego gościa.  Aby wykluczyć rozwój Kleszczowego Zapalenia Mózgu po ukąszeniu, warto działać profilaktycznie, korzystając z dostępnej szczepionki. Przeciw boreliozie nie ma obecnie szczepień.

Dodaj komentarz