Zioła jako istotny aspekt lecznictwa?

Z czym wiąże się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami i tak jest również rzeczywistości. Zioła w medycynie grają dużą rolę z powodu ich wielorakich funkcji oraz właściwości. W jakim miejscu wolno odnaleźć dobre zioła? Można je odnaleźć wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy oraz góry aż do nabrzeży nadmorskich.

Czy istnieją gatunki ziół, jakie są niesłychanie do siebie pokrewne jednakże jedne są w stanie być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wręcz przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, jest sporo rodzajów oraz w szeregu przypadków niektóre gatunki ze względu na bliźnie pokrewieństwo są do siebie podobne – wypróbuj halucynki grzyby. Jedyne, co ma prawo je odróżnić to występowanie w różnym klimacie oraz miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła podobnego, ale dysponującego te same właściwości lecznicze można podać rumianek alpejski oraz rumianek patagoński.

Te zioła w medycynie grają mniejszą rolę aniżeli na przykład szałwia czy dzika róża, jednak w lokalnej tradycji lekarskiej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one ważnym szczegółem w domowej medycynie.

Niejednokrotnie zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach lub też nawet godłach poszczególnych miast i prowincji. Następne skojarzenie połączone ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze sosy w daniach dla osób chorych albo wyciągi z ziół w postaci olejków służących zwykle jako podgrzewacze dla ciała.

Jednoczy się to też ze starszymi kobietami ze wsi, które wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu stosownego zioła, żeby potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej bądź jeszcze w starożytnej Mezopotamii lub w starożytnych Chinach. Najprędzej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, ze względu na wszechstronność Chińczyków i pomysłowość oraz umiejętność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dziedziną, jaka powstała na przełomie kilku lat. Czas potrzebny na powstanie tej dyscypliny medycyny musiał trwać kompletne wieki, ze względu na bogactwo ziół w świecie przyrody oraz ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm ludzki odpowiada na daną roślinę.

Dodaj komentarz