Zioła – zastosowanie medyczne

Niesłychanieważne jest, żeby wiedzieć, kiedy i jak należy zbierać właściwe części zioła. Liście można zbierać jedynie przed okresem kwitnienia, jeżeli są ładnie wyrośnięte oraz bez zmian pasożytniczych.

Z kwiatów zbiera się wyłącznie korony w początkowej fazie kwitnienia i przechowuje się je niezmiernie ostrożnie oraz krótko, bo prędko więdną. Owoce zbiera się jedynie na początku dojrzewania, a nasiona wybiera się tylko z dorosłych zdrowych owoców. Kory nie można zbierać z rosnących drzew, można ją tylko zbierać z odcinanych na jesień i wiosnę dwuletnich młodych pędów. Ziele natomiast zbiera się w okresie kwitnienia i odcina się maksymalnie 30 cm od czubka rośliny. Rośliny lecznicze posiadają szereg różnorodnych atrybutów.

Zioła zawierają w głównej mierze liczne minerały, witaminy oraz mikro- oraz makroelementy, jakie poprawiają i regulują pracę całego organizmu – sprawdź pineapple express auto. Jednakże dzięki dodatkowym substancjom roślinnym zioła uzyskują swoje drogocenne działanie, jakie powoduje, iż niejednokrotnie użytkowane są w medycynie. Istnieje parę rodzajów ziół, które posiadają wskazane właściwości i substancje chemiczne w swoim składzie. Są to związki śluzowe, związki flawonowe, azuleny, garbniki, saponiny i pektyny.

Działanie związków śluzowych jest natłuszczające i przeciwzapalne. Przeciwzapalnie działają także zioła z grup azulenów, garbników i pektyn. Azuleny przyspieszają gojenie się ran, w takim razie sporządza się z nich kompresy i maści. Z kolei garbniki słyną ze własnego działania ściągającego oraz bakteriobójczego, ze względu na które niejednokrotnie wykorzystuje się je w medycynie. Związki flawonowe wzmagają czynności regeneracyjne w organizmie, natomiast saponiny wspomagają działanie innych elementów przez zwiększanie przepuszczalności błon śluzowych. Pektyny tudzież działają łagodząco, ściągająco oraz kojąco na rany.

Dodaj komentarz